הדפסה בתלת מימד (D3) מאפשרת ליצור אב טיפוס, או דגם, תלת מימדי ישר מן המחשב. המודל הדיגיטלי התלת ממדי נשמר בפורמט STL (Standard Triangle Language) ונשלח להדפסה במדפסת D3 שמדפיסה את העיצוב הממוחשב שכבה אחר שכבה ויוצרת את האובייקט הממשי.

לפני קניית מדפסת תלת מימד חשוב לדעת שקיימים בשוק מספר טכנולוגיות שונות להדפסת D3. הטכנולוגיות שנמצאות בשימוש הנרחב ביותר הן:

SLA / STEREO LITHOGRAHPY – סטריאו ליטוגרפיה.

זו שיטת ההדפסה התלת מימדית המסחרית הוותיקה ביותר. שיטה זו משתמשת בקרן לייזר (ולפעמים במקרן DLP) על מנת למצק את הנוזל שכבה אחר שכבה מיד עם חשיפתו לאור.
היתרון של שיטת הדפסה זו הוא יצירת מודל מדויק מאוד עם פרטים ברורים ויכולת להדפיס גם מוצר שקוף.
החיסרון נעוץ במודל קשה ושביר שמושפע מתופעות כמו לחות, אור או חום.

SLS / SELECTIVE LASER SINTERING – סינטור באמצעות לייזר סלקטיבי.

בשיטת ה-SLS לא משתמשים בחומר גלם נוזלי אלא באבקת פלסטיק. המדפסת משתמשת בקרן לייזר שמשרטטת בכול פעם את השכבה החדשה של המודל. תהליך הייצור נעשה בתא מחומם וסגור מה שתורם ליצירת חלקים איכותיים ממש כאילו היה מדובר בהזרקה של פלסטיק לתבנית. במדפסת זו אפשר להשתמש בתערובות שונות של אבקה כמו ניילון עם אלומיניום או עם כדורי זכוכית.
היתרונות של שיטה זו מתבטאים בין השאר בחלקים עמידים ובאפשרות להדפסה מהירה של מאות חלקים בבת אחת.
החסרונות הם חוסר יכולת להדפיס מוצרים שקופים, הגבלה לצבע אחיד ופני שטח קצת מחוספסים.

FDM / FUSED DEPOSITION MODELING – התכה ומיזוג לשם מידול (הכנת דגם).

בשיטה זו מועבר חוט פלסטיק מבעד לראש הזרקה חם שמפיק נימה דקיקה ומאפשר לשרטט את המודל שכבה אחר שכבה.
יתרונותיה של הדפסה זו טמונים בסוגי החומרים הרבים שניתן להדפיס, בקלות ההחלפה של חומרי הגלם ובעלות הנמוכה.
החסרונות הם מודל עם פרטים לא ברורים בגלל חולשה בהדבקת שכבות החלקים, הדפסה אטית, וחוסר אפשרות לסדר את החלקים זה על גבי זה כדי לחסוך במקום.

SLM / SELECTIVE LASER MELTING – התכה באמצעות לייזר סלקטיבי.

התכה באמצעות לייזר סלקטיבי. גם כאן המדפסת משתמשת באבקת מתכת שקרן הלייזר מתיכה ויוצרת בכול פעם שכבה דקה. כל התהליך מתבצע בתא סגור, קר וללא חמצן. התוצר בשיטה זו נחשב למרשים ביותר. המדפסת יכולה להדפיס חלקי מתכת או אלומיניום חזקים מאוד.

מחירי מדפסות תלת ממד

בחירת מדפסת D3 לבית היא כמו בחירה של כל מכשיר ביתי אחר ותלויה בתקציב שאתם מוכנים להשקיע. כאשר מדובר במדפסת דסקטופ, מחיר של מדפסת תלת מימד יכול לנוע בין 200 ל-4000 דולרים. למותר לציין שככול שהמחיר גבוה יותר, כך איכות ההדפסות תהיה טובה יותר.
בדרך כלל, מחיר של מדפסת תלת מימד משקף ישירות את איכות הפלט ואת הפונקציונליות שלה. אבל היום, עם העלייה בפופולריות של מדפסות ה-D3 והתחרות הקשה בין היצרנים, נראה כי מחירי המדפסות ילכו וירדו והאיכות תעלה ותשתפר.

לצפייה במגוון רחב של מדפסות, היכנסו לכאן