עולם הדפוס נמצא בשנים האחרונות בתנופה אדירה לאור ההתפתחות והשינויים המהירים בטכנולוגיה, כאשר יש בשוק היצע רחב מאוד של מדפסות בכלל ומדפסות תלת מימד בפרט. בחירה של מדפסת לעסק כגון מדפסת משולבת יש לעשות בתבונה, תוך התאמת דגם המדפסת לפי סוג העסק, מאפייניו, צרכיו השונים ומסגרת התקציב. מדפסות תלת מימד מתאימות למגוון עסקים בתחומי האדריכלות, עיצוב, אופנה, הייטק, רפואה וכדומה.

רקע:

הדפסה בתלת מימד היא שיטה לייצור מגוון דגמי אב טיפוס ומודלים תלת מימדיים בעזרת תוכנות מחשב. תהליך הייצור מבוסס על עיקרון של הוספת חומר, לפיו מכונת הדפוס מייצרת את הדגמים מחומרי פולימר, שכבה נערמת על שכבה, עד אשר מתקבל הדגם הסופי. במהלך השנים שחלפו, לאור הקדמה הטכנולוגית והחדשנות, התפתחה ההדפסה מדגמים של אבי טיפוס אל שיטה של הדפסת המוצרים מחומרים דוגמת פלסטיק, ניילון, מתכת, נייר, טיטניום, חול, בטון, זכוכית ועוד.

בתהליך ההדפסה של היום, אפשר לבחור חומרים מסוימים בהם רוצים להשתמש, מה שמאפשר להדפיס מגוון רב של אובייקטים ממשיים כגון מאכלים, בגדים, צעצועים לילדים, מתנות מעוצבות ועוד. מכונת הדפוס בוחרת את החומר הרצוי ממיכל ייעודי על פי הוראות תוכנת המחשב, כשבתום הליך ההדפסה, מתבצע שלב ליטוש, ניקוי וגימור המוצר ומתקבל מוצר מוגמר בעל עמידות וחוזק, גמישות ושרידות, בו אפשר להשתמש כמו מוצר אחר אשר עבר הליכי יציקה והזרקה תעשייתיים.

לאיזה עסקים זה מתאים?

ברבות השנים התפתחו מאוד מדפסות תלת המימד ושוכללו שיטות ההדפסה, כך שבאמצעותן ניתן לבחור מדפסת לעסק כמו שבוחרים מדפסת משולבת ולהדפיס שלל פריטים, חלקים ומוצרים לרכבים, רפואה, הייטק, בגדים, חפצי נוי לשימוש ביתי ומשרדי, פריטי אופנה מעוצבים, גומיות, צעצועים ועוד הרבה. מכאן, בעלי עסקים רבים יכולים באמצעות מדפסת תלת מימד לייעל את הליך העבודה ושלבי הייצור. זאת, בענפי הרפואה, מזון, מדע, אדריכלות, עיצוב תעשייתי, הנדסה, רכב, תעופה ועוד.

כיצד לבחור מדפסת?

מדפסות תלת מימד ניתן לרכוש בכל מיני דגמים, לכל אחד נפח הדפסה, שיטת הדפסה ומהירות ביצוע אחרת ויש להתאים את דגם המדפסת בהתאם ליעדי השימוש כמו: האם מדובר בעסק קטן מתחיל או שימוש פרטי, אם זה לצרכי לימוד אקדמיים וכמובן השיקול של העלות הכלכלית. בעת בחירה של מדפסת כגון מדפסת משולבת מתאימה, מומלץ לבחון ביסודיות את הפרמטרים הבאים – מהו המפרט הטכני, שיטת ההדפסה הטכנולוגית, רזולוציית ההדפסה, רמת הדיוק, חומרי הגלם בהם ניתן להשתמש, מהירות ההדפסה ואיכותה, גודל המדפסת, תוכנות המחשב המתאימות, כמות הרעש, טמפרטורת ראש המדפסת ועוד.

לסיכום

שוק המדפסות מציע מבחר של מדפסות תלת מימד, המתאימות לבעלי עסקים קטנים. מומלץ לבחור מדפסת לעסק אשר עונה על כלל הצרכים המשתנים של העסק, בהתאם לחומר ממנו עשויים המוצרים, גודלם הסופי, דרגת העיצוב והפירוט הרצויה והתקציב הרלוונטי.