התחום של דפוס תלת מימד מתפתח בלי הפסקה כבר כמה שנים טובות. 

כיום אפשר למצוא סוגים שונים של מדפסות תלת מימד, טכנולוגיות הדפסה, מגוון עצום של שימושים וגם מגוון רחב של חומרים להדפסה במדפסת תלת מימד. 

אז אילו סוגי חומרים קיימים בשוק? איך בוחרים את החומר המתאים להדפסה שלכם והאם יש חומר מסוים מתאים להדפסת אבטיפוס?

 

סוגי חומרים להדפסות תלת מימד

סוגי החומרים השונים להדפסה מיועדים לתת מענה לצרכי הדפסה שונים – פרטיים, מקצועיים ותעשייתיים. 

הם גם משפיעים בצורה משמעותית על האיכות הסופית של תוצרי ההדפסה וניתן לחלק אותם לשלושה סוגים עיקריים:

 

הדפסות תלת מימד עם חומר תרמופלסטי

חומרים אלה נקראים גם FDM THERMOPLASTICS הם פולימרים מתאימים לבניית מודלים נוקשים ועמידים לאורך זמן, ברמה גבוהה של דיוק ויציבות.

בתוך הקטגוריה הזו קיימים מספר חומרים בעלי תכונות שונות, המאפשרות להתאים את החומר באופן מדויק ככל הניתן ליישום המבוקש. כך ניתן ליצור מודלים עמידים בפני אש וטמפרטורות גבוהות, עמידים בפני חשמל סטטי, מתאימים למזון ועוד.

 

הדפסה עם חומרים המבוססים על פוטופולימרים

חומרי הדפסה מבוססי פוטופולימרים מאפשרים לבצע הדפסות תלת מימד ברמה גבוהה במיוחד של דיוק וגימור. המוצר המוגמר נראה מרשים מאוד – יותר מאשר עם כל סוג אחר של חומרים.

כך קל יותר ליצור הדמיה ברורה – גמישה או קשיחה של תוצרים שונים.

ניתן לשלב בין צבעים ותכונות במודל אחד וניתן גם לבחור בין מספר חומרי הדפסה בתוך הקטגוריה הזו, כדי להתאים אותם בצורה אופטימלית לסוג ההדפסה הדרוש. 

חומרים אלה נפוצים בעיקר בשימוש בענפי הרפואה ורפואת שיניים.

 

הדפסה תלת מימד עם SLS

חומרי הדפסת תלת מימד בטכנולוגיית סינטור סלקטיבי של קרני לייזר. הכוונה היא לשימוש באבקות על ידי חימום ודחיסה שלהן לצורך יצירת החומר הקשיח הדרוש לצורך הדפסת מודלים.

אבקות אלה לרוב מיוצרות מחומרים פלסטיים כמו ניילון או פוליאסטר אבל גם מתכות. 

 

בחירה נכונה של חומרים להדפסת אבטיפוס

מגוון החומרים להדפסות תלת מימד מאפשר להדפיס מוצרים ברמות שונות של גמישות או קשיחות על ידי בחירת החומר. ניתן לשלב מספר סוגי חומרים במוצר אחד לפי הצורך ובהתאם ליכולות של המדפסת ועוד. כך למעשה אפשר לבחור את סוג החומר המתאים ביותר להדפסה הדרושה לכם בהתאם למאפיינים הדרושים למוצר המוגמר:

שקיפות, צפיפות, איטום, הולכת חשמל, רמת הגמישות של המוצר ועוד.

משום כך, כדי לבחור את החומר המתאים ביותר להדפסת אבטיפוס, חשוב לבחור את החומר המתאים ביותר ליצירת התכונות הדרושות לתוצר ההדפסה.

 

לסיכום, בחירה של החומר המתאים ביותר להדפסת אבטיפוס בתלת מימד צריכה להיעשות באופן מותאם ספציפית ולכן אנחנו ממליצים להתייעץ עם בעלי מקצוע עם הרבה ידע וניסיון בתחום.

רוצים לקבל המלצות וייעוץ מקצועי על ידי בעלי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום דפוס תלת מימד? אתם במקום הנכון. דברו איתנו!