הדפסת תלת מימד נקראת גם הדפסה 3D, או הדפסה תלת מימדית, היא למעשה טכנולוגיית ייצור יותר מאשר כל דבר אחר. ניתן לייצר באמצעות טכנולוגיה זו מגוון רחב של מוצרים ברמה גבוהה של דיוק – החל במגוון מכשירים רפואיים מתקדמים וכלה בכלי מטבח. אפשר לבצע צילום תלת מימדי ממוחשב של אובייקט כלשהו ולהשתמש בו להדפסה תלת מימדית, או ליצור קובץ של מוצר חדש ומקורי לגמרי – כיד הדמיון. אז איך זה עובד ולמה קוראים לזה הדפסה תלת מימד?

 

למה קוראים לזה הדפסת תלת מימד?

הביטוי “הדפסת תלת מימד” עשוי להיות מטעה או מבלבל, כי למעשה מדובר כאמור על שיטת ייצור. שלא כמו הדפסה על נייר, הדפסה תלת מימדית מאפשרת יצירה של אובייקטים – חפצים ומוצרים בגדלים שונים, אשר באופן מסורתי היו מיוצרים במפעלים או בתי מלאכה.

תהליך ההדפסה שונה מתהליכי ייצור אחרים, כי הוא נעשה באמצעות מכונות הנקראות מדפסות תלת מימד, אשר יוצרות את האובייקט המודפס באמצעות חומרים פלסטיים שונים בעיקר, לפי מודל ממוחשב שמזינים למדפסת.

קובץ המודל להדפסה צריך להיות מותאם לסוג המדפסת וטכנולוגית ההדפסה.

לרוב יוצרים את הקובץ באמצעות תוכנת CAD ואז ממירים אותו לקובץ להדפסה.

בדומה לפעולה של מדפסת דו מימדית, שיוצרת את הדימויים על גבי נייר בשכבות, במדפסת תלת מימד מדובר כמובן על שכבות תלת מימדיות של חומר, שיוצרות בסופו של תהליך אובייקט תלת מימדי.

 

שיטות הדפסת תלת מימד

קיימות מספר שיטות עיקריות של הדפסה תלת מימדית שלכל אחת מהן מאפיינים שונים של דיוק, עמידות, רמת התוצאה הסופית, מגוון חומרים ומוצרים מתאימים להדפסה ועוד.

בהתאמה קיימים סוגים שונים של מדפסות תלת מימד אשר מתאימות לשיטות הדפסה שונות, למוצרים מסוגים שונים בגדלים שונים, לצרכי ייצור שונים  כמו מדפסת תלת מימד תעשייתית לעומת מדפסות ביתיות וכן הלאה.

כיום הטכנולוגיה נמצאת בשימוש בתחומים שונים וענפים שונים. היא משמשת לייצור מוגבל של פולימרים וחלקי מתכת בתעשיות שונות והיא צפויה לשמש בעתיד גם לצרכי ייצור המוני.

גופים שונים עובדים על פיתוח של מדפסות תלת מימד להדפסת מזון, בניינים ועוד.

 

הדפסת איברים (הדפסה ביולוגית תלת מימדית)

הדפסת איברים היא שיטה ליצירת רקמות תא אנושי ואיברי גוף אמיתיים, בטכנולוגיית הדפסה תלת מימדית תוך שימוש בחומרי הדפסה ביולוגיים כמו תאי גזע, אנזימים מיוחדים, תאי שריר, תאי סחוס, ג’לטין, קולגן ותאי חלבון אנושיים.

שיטת ההדפסה שונה מעט מזו של מכונות הדפסה תלת מימד סטנדרטיות, בשל מאפיינים שמו הצורך להשתמש בנוזלים, לשמר מצבי צבירה שונים ולשלב חומרים ומאפיינים שונים בתהליך הדפסה אחד.

לסיכום, דפוס 3D מספקים שירותי הדפסה תלת מימד, בליווי מהנדסים מקצועיים המסייעים בתכנון, ייעוץ והדפסה. ניתן למצוא אצלנו גם מדפסות תלת מימד למכירה, חומרי גלם להדפסה, מוצרים נלווים ועוד. צרו קשר למידע נוסף!