בחירת חומרי גלם להדפסה 3D תלויה במשתנים שונים, כמו טכנולוגיית ההדפסה הזמינה לכם, סוג ודגם המדפסת, סוג המוצר שאתם רוצים להדפיס, איכות הגימור הרצויה ועוד.

אז איך בוחרים חומרים להדפסה תלת מימד ואיך יודעים שהחומר באיכות גבוהה?

 

חומרים להדפסה 3D

כדי לבחור חומרי גלם למדפסות תלת מימד, יש שני פרמטרים עיקריים שחשוב להתייחס אליהם:

טכנולוגיות הדפסה

קיימות טכנולוגיות שונות להדפסת תלת מימד, ביניהן SLS, SLA, FDM ועוד:

  • טכנולוגיית SLS למשל, מיושמת באמצעות חומר הדפסה אבקתי. לרוב מדובר על אבקת פלסטיק, או פולימר, אך אפשר גם להשתמש בחומר משולב עם מעכבי בעירה או סיבי זכוכית, חומרי הדפסה גמישים ועוד.
  • טכנולוגיית הדפסה SLA מבוססת על פוטופולימרים – חומרים שמתקשים עם חשיפה לאור באורך גל מסוים, בדרך כלל קרני UV, כאשר לרוב מדובר על סוגים שונים של שרף – RESIN, בעלי תכונות שונות.
  • הדפסה בטכנולוגיית FDM מתבצעת על בסיס חומרים תרמופלסטיים, המתרככים בחום ומתקשים כשהם מתקררים ולכן לרוב מדובר על סוגים שונים של פלסטיק או ניילון.

תכונות המוצר המוגמר

קיימים צרכים שונים בתעשיית ההדפסות 3D ובהתאם לכך חומרים שונים העונים על דרישות וצרכים שונים.

למשל חומרי הדפסה המספקים מוצר נוקשה וחסר גמישות לעומת חומרים המייצרים מוצרים גמישים.

חומרים שקופים לעומת אטומים, לבנים לעומת צבעוניים, רמת הדיוק של המוצר המוגמר, פני שטח חלקים ועוד.

 

גורמים נוספים שכדאי לשקול בבחירת חומר הדפסה 3D

  • מאפיינים מכניים של המוצר לכל יישום נדרשות תכונות מכניות שונות, כמו חוזק, גמישות, עמידות בפני עומסים ועוד. לכל יישום כזה יש חומר ייעודי מתאים.
  • תנאי הסביבה החלק המודפס עשוי להיחשף לטמפרטורות קיצון, עומסים כבדים, כימיקלים, קרינה ועוד. חומרי הדפסה מסוימים הם בעלי עמידות לטמפרטורות גבוהות, אחרים מציעים עמידות כימית וכן הלאה.
  • נראות של המוצר מוצרים מודפסים עשויים לכלול חלקים קטנים ומורכבים המצריכים הדפסה מדויקת. מוצרים אחרים צריכים להיות בעלי גימור חלק ומושלם. במקרים שונים יש דרישה למוצרים בגוון וצבע ספציפי וכן הלאה – לכל דרישה יש את החומר המתאים שנותן לה מענה.
  •  עלויות הדפסה מסחרית או תעשייתית של מוצרים לרוב מצריכה גם חשיבה על העלויות של חומרי ההדפסה, בעוד שהדפסת אב טיפוס למשל, לרוב מאפשרת בחירה של חומרי הדפסה יקרים יותר.
  • מאפיינים מותאמים ספציפית ניתן להוסיף מאפיינים לפי דרישה לחומרי הדפסה, כמו עמידות גבוהה בחום, מעכבי בעירה ועוד. להדפסת כלי אוכל וצעצועים לילדים למשל, לרוב נדרשים חומרים נקיים מרעלים ממקור טבעי.
  • התאמה למדפסת כל מדפסת תלת מימד יכולה לפעול על בסיס חומרים ספציפיים בלבד. לכן בחירת חומר הדפסה צריכה להתבסס לפני הכל על התאמה למדפסת, בהתאם להנחיות והמלצות יצרן המדפסת. 

 

צוות DFUS3D מספק מדפסות 3D איכותיות ומבחר רחב של חומרי גלם למדפסות תלת מימד מגוונים במחירים תחרותיים, לצד הדפסה מקצועית על ידי מהנדסים מומחים בתחום. מחפשים חומרי הדפסה איכותיים למדפסת תלת מימד? דברו איתנו!