כמה פעמים התקלקל לכם המזגן, התנור, או הרכב? כמה פעמים קרה שרציתם לתקן את המכשיר המקולקל אבל אמרו לכם “אין חלקי חילוף”, או שחלקי החילוף הקיימים היו פשוט יקרים מדי?

עם מדפסות תלת מימד זה כבר לא יקרה לכם לעולם.

 

חלקי חילוף מודפסים למטוסים – יש דבר כזה?

חיל האוויר של צה”ל (וגם חיל האוויר האמריקאי) הם שני חילות האוויר הראשונים בעולם שהחלו להתקין במטוסים שלהם חלקי חילוף מודפסים.

זה מה שקורה כאשר יצרן המטוסים מפסיק לייצר את החלקים החשובים הללו, העשויים מחומרי גלם כמו טיטניום, שאין שום דרך אחרת לשחזר אותם, אלא על ידי הדפסת חלק במדפסת 3D.

פיתוח תהליך ההדפסה לקח בערך שנתיים, כי בכל זאת מדובר על חלקי חילוף למטוסי קרב, שצריכים לעמוד בעומסים מטורפים ותקנים מחמירים של בטיחות.

אך בסופו של דבר – כיום התקנת חלקי חילוף מודפסים במטוסי צה”ל היא כמעט דבר שבשגרה.

 

הדפסת חלקי חילוף לגוף האדם

חלקי חילוף בימינו קיימים לא רק במכשירים מכניים ואלקטרוניים מסוגים שונים, אלא גם בגוף האדם. כאשר מדובר על מדפסות תלת מימד, אז גם בעלי חיים נהנים מהטכנולוגיה.

היום אפשר להדפיס חלקי חילוף לגוף האדם, כמו אוזניים ביוניות, ששומעות יותר טוב מהאוזן האנושית, או רגליים תותבות מותאמות אישית בצורה מדויקת לגוף הספציפי שנושא אותן ועוד.

הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת להדפיס גם חלקי גוף מורכבים יותר, כמו מקור לציפור שנורתה על ידי ציידים, לב אדם חי ועוד.

 

הדפסת חלקי חילוף לרכב

אם נעבור לתחום המבוקש והנפוץ ביותר שבו קיים צורך קבוע בחלקי חילוף, הרי זהו התחום של חלקי חילוף לרכב.

כיום אפשר כמובן להדפיס חלקי חילוף לרכב, מה שמאפשר לכל בעל רכב לייצר בעצמו או בעזרת עסק מומחה בתחום – חלקי חילוף לרכב, מותאמים לפי דגם הרכב המדויק ולפי מודל ממוחשב של החלק המדויק, שהם חדשים ואיכותיים לגמרי.

 

הדפסת חלקי חילוף בחלל

לצורך הפעלת מדפסת תלת מימד בחלל דרושה טכנולוגיה מיוחדת, שכן, מדפסת 3D פועלת גם בעזרת כוח המשיכה ואילו בחלל זה לא קיים. אבל נאסא כבר מצאו גם לזה פתרון, כי הרבה יותר משתלם ופרקטי לקחת מדפסת תלת מימד לחלל, מאשר לקחת מחסן שלם של חלקי חילוף לחללית.

 

איך מדפיסים חלקי חילוף?

כמו כל פריט אחר, כדי להדפיס חלקי חילוף צריך ליצור שרטוט מדויק של החלק. 

במקרים מסוימים אפשר למצוא שרטוט קיים ולהשתמש בו, אבל ככל שמדובר על חלקי חילוף למטרות מורכבות יותר, כמו חלקי חילוף לרכב, שצריכים להיות מדויקים עד לרמת המילימטר, גם ברמת החומרים, כדאי כמובן להיעזר במומחים להדפסות תלת מימד.

לסיכום, הדפסת חלקי חילוף היא כמובן חלק מהמציאות שלנו כיום. אם אתם מדפיסים חלק מצעצוע שנשבר או פריט דקורטיבי לבית – תוכלו בהחלט לעשות זאת בעצמכם בעזרת מדפסת תלת מימד. צרו קשר לקבלת מידע נוסף ויעוץ מקצועי!