הדפסת תלת מימד, שהוצגה לעולם לפני למעלה ממספר עשורים, התקדמה משמעותית מאז. כיום היא נמצאת בשימוש נרחב ברפואה ומאפשרת להגיע לפתרונות יעילים וחדשניים בתחום.

כשמדובר בשימוש בטכנולוגיית תלת מימד למטרות רפואיות, רבים חושבים מייד על הדפסת איברים ופרויקטים מהפכניים אחרים. אולם בפועל, להדפסת תלת מימד יש שימוש באפיקים רבים שתורמים לרופאים ולמטופלים כאחד.

 

שימוש בהדפסת תלת מימד בתחום הרפואה:

 

יצירת מודלים להדרכה והתנסות במדפסות תלת מימד

הדפסה ביולוגית מאפשרת ייצור של רקמות ביולוגיות אנושיות להדמיית פעולות כירורגיות. כך, המנתחים יכולים להתאמן ולתרגל פעולות שונות לפני הניתוח ובכך להפחית שגיאות וסיבוכים במהלך הניתוח עצמו.

מדפסת תלת מימד רפואית היא גם חברה מצוינת לסטודנטים לרפואה ולמתחמים שצריכים ללמוד ביסודיות את האנטומיה האנושית. הדפסת תלת מימד היא דרך חסכונית ויעילה לשחזר חלקים אנטומיים ברמת דיוק גבוהה ולסייע לרופאים ולסטודנטים לרפואה ללמוד חומר, לתרגל ולתכנן פרוצדורות כירורגיות.

 

ייצור שתלים במדפסת 3D

ייצור שתלים כירורגיים ותותבות לפי הפרמטרים האנטומיים האישיים של המטופל מפשט את עבודת הרופא ומעלה את שיעור ההישרדות של השתל או התותב. כמובן, הכנת שתל טיטניום המותאם ביולוגית דורש מדפסת תלת מימד רפואית מקצועית, ואילו אבות טיפוס ניתן לייצר באמצעות מדפסות תלת מימד רגילות.

 

מודלים לטיפול רפואי

מודלים רפואיים נחוצים לתכנון מהלכים רפואיים איכותיים. בעזרתם ניתן לעבור במהירות וביעילות על פני כל שלבי הטיפול בחולה מבלי להפריע או להטריד את המטופל. למעשה, ניתן לעשות הדמיה של כל הליך הרפואי מבלי לבצע את הניתוח בפועל.

 

שימוש נרחב ברפואת שיניים

התעשייה הרפואית הנפוצה ביותר בה נעשה שימוש רב במדפסות תלת מימד היא רפואת השיניים.  

ניתוחי שיניים הם לרוב עדינים וחשוב למצוא פתרונות יעילים השומרים על האסתטיקה של השיניים של המטופלים. זה בדיוק מה שמציעה הדפסת תלת מימד ברפואת שיניים והיא מכסה תחומים רבים: שיניים תותבות, השתלות, יישור שיניים, כירורגיית פה ולסת. על ידי שילוב של סורקים, תוכנה וחומרי הדפסה בתלת מימד, רפואת שיניים דיגיטלית מייעלת את זרימות העבודה ומזרזת את תהליך הייצור והופכת להיות רפואה מותאמת אישית.

 

ציוד רפואי מודפס במדפסת 3D

שימוש בהדפסת תלת מימד לבניית מכשירים רפואיים, כולל מלקחיים ומהדקים שונים, מייעל עבודת מוסדות רפואיים ועוזר להפחית בעיות בשרשרת האספקה.

 

ולבסוף… השתלת איברים

מדפסות תלת מימד, המאפשרות יצירת רקמות ואיברים חדשים המבוססים על תאי מטופל, או ביו-הדפסה, נותנות לרופאים ולמטופלים תקווה לפתור את בעיית המחסור בתורמים ובחומר להשתלת איברים ורקמות.

כמובן, אי אפשר עדיין לומר שכל רופא זקוק למדפסת תלת מימד במרפאתו, אך קשה להכחיש את התועלת שלה בתחום הרפואה.

מעוניינים לקבל מידע נוסף בכל הנוגע לאפשרויות הדפסת תלת מימד בתחום הרפואה? נשמח לתת לכם את המידע המלא. צרו קשר כבר עכשיו 052-8332959