לפני מספר שנים, כשרק החלו לדבר על האפשרות העתידית להדפיס סכו”ם, אגרטל או גבס ליד, לבטח גיחתכם. מהר מאד הגיחוך התחלף בחיוך של סיפוק ופליאה, וכיום, גם אתם כמו עוד רבים, נהנים מאפשרויות ההדפסה. ב-2021, חידושים ותחזיות טכנולוגיות בתחום הדפסות תלת המימד, כבר לא נתפשים כחלומות רחוקים או פנטזיות עתידניות. הטכנולוגיה הנפלאה ממשיכה להתקדם ולהתפתח, וכפועל יוצא מתרחשים בו זמנית כמה דברים:

  • מיוצרות מדפסות מתקדמות, חכמות ומהירות יותר
  • המדפסות פונות לקהל רחב ועונות על צורך של יותר בעלי מקצוע (לדוגמא: רופאי שיניים המייצרים כתרים לשיניים)
  • מנעד חומרי הגלם האפשריים להדפסה – מתרחב
  • חווית השימוש מתעצמת! 

 

לאחרונה, החל השימוש במתכת כחומר גלם להדפסות תלת מימד. רגע לפני שגם אתם מתנסים בה כחומר הדפסה, אנו שמחים להציג בפניכם את היתרונות והחיסרון של הדפסת תלת מימד במתכת.

 

היתרון המרכזי: מכונה אחת, מגון מוצרים  הדפסת תלת מימד במתכת

כידוע, ישנם מפעלים גדולים בארץ ובעולם המייצרים מגוון רחב של אביזרים ומוצרים שלמים ממתכת. לרוב, לכל מוצר/אביזר ישנה מכונה ייעודית שתוכננה במיוחד לטובת ייצורם. המשמעות ברורה: בעת שמפעל X מבקש לייצר מספר פריטים ממתכת, עליו להצטייד במספר מכונות שונות. מעבר להוצאה הכספית הכרוכה בתכנון וייצור של מכונה, הרי שנדרש גם כוח אדם להפעלתה ומקום פיסי במפעל.

 

אז מהי בשורתה של הדפסת תלת מימד במתכת? מדפסת אחת בלבד (לצורך העניין: מכונה אחת), יכולה להפיק מגוון מוצרים, זאת הודות למנגנון לפיו עובדות מדפסות תלת המימד. המדפסת “קוראת” את קובץ המודל ומדפיסה אותו, כך שכל פריט מתכת העולה על דעתכם – מצורות מורכבות ועד פריטים המאופיינים בחללים פנימיים, תוכלו לייצר בשיטת הדפסת תלת מימד במתכת.

 

משקל נמוך וחיסכון בחומר הגלם – מתכת

לא שמכונות הייצור לא עושות את עבודתן, אלא שמדפסות תלת המימד יודעות לבצע את העבודה קצת טוב יותר. לעתים, המפעלים ולקוחותיהם, נאלצים להתאים את עצמן למכונות, במקום שאלו יתאימו עצמן לצורכיהם. ואיך זה קורה? לא כל המכונות מותאמות לייצור פריטים המאופיינים בעובי דק לדוגמא. כפועל יוצא מכך, המודלים המתקבלים מופקים בעובי שאינו עונה בהכרח על הצורך הבסיסי של הלקוח/מפעל. 

 

עם מדפסת תלת מימד זה עובד אחרת: היא מתאימה עצמה לצרכים שלכם ב-100 אחוזים! ומדוע נתון זה אמור בכלל לעניין אתכם? אביזרים/מוצרים שייצרתם עד כה בעובי מסוים כי “לא הייתה ברירה”, תוכלו לייצר בעובי דק יותר. המשמעות היא שגם תוכלו לחסוך בחומר הגלם איתו אתם עובדים – מתכת, וגם משקלו של כל מודל/פריט יהיה נמוך יותר (נתון שישפיע באופן ישיר על עלויות השינוע). 

 

“ומהם החסרונות של הדפסת תלת מימד במתכת?”

להדפסת תלת מימד במתכת יש חיסרון אחד מרכזי והוא העלות. שלא כמו חומרי גלם נפוצים להדפסה כדוגמת abs, petg, pla ו-tpu, המתכת נחשבת לשחקנית חדשה יחסית ב”מגרש המשחקים”. מאחר וההדפסות בחומר עוד נחשבות נדירות, הן יקרות יותר. ה”יקר” כמובן יחסי ומוגדר תמיד ע”י השוואה למשהו זול יותר, כמו הדפסות בחומרים אחרים או בשיטות ייצור המוניות (מכונות גדולות במפעלים).