התקדמות טכנולוגית מאז ומעולם היתה מלווה במיתוסים, חששות וחוסר אמון של הציבור. כשבשנת 1876 רשם אלכסנדר בל את הפטנט לטלפון, רבים הרימו גבה ופחדו לגעת במכשיר מחשש להתחשמלות. היו שדאגו שאם חוטי הטלפון יישברו, השיחות יתפרסמו ברבים והפחד הנפוץ ביותר היה שהטלפון הוא ערוץ ליציאת רוחות רעים, ממש כלי השטן.

למרות שמדפסות תלת מימד כבר מזמן חדרו לכל תחומי החיים, עדיין קיימים אינספור מיתוסים לגביהן. המדפסות יקרות מדי, קשות מאוד לתפעול ומיועדות רק לאנשי מקצוע. יש שאומרים שאם הכל היה כל כך פשוט, כבר מזמן הינו מדפיסים בתים ומזון.

חשוב להבין, שכמו כל טכנולוגיה אחרת, מדפסות תלת מימד יהפכו לשגרת חיינו, רק כשאנשים יבינו איך המנגנון עובד, ויהפכו מדפסות תלת מימד לדבר שבשגרה בכל בית, בדיוק כמו קומקום או מיקרו. 

 

אז בואו נבדוק כיצד פועלת טכנולוגיית תלת מימד ונציג כאן 2 סוגי מדפסות:

 

מדפסות FDM – (התכה ומיזוג לצורך מידול-Fused Deposition Modeling )

שיטה זו מאופיינות בקלות שימוש, עלות נמוכה יחסית וחוזק טוב של חומרים. כל אלה הופכים את הדפסת FDM לשיטת הדפסה פופולרית מאוד. הדפסה מתבצעת באמצעות התכת סלילי פלסטיק בהתאם לקריטריונים שנקבעו. 

 

מדפסות SLA – סטריאוליטוגרפיה

מדפסות SLA זוהי הצורה העתיקה ביותר שנמצאת בשימוש מסחרי. בסיס לשיטה זו הוא נוזל מסוג פוטופולימר ההופך למוצק בחשיפה לאור. ב- SLA משתמשים בקרן לייזר או במקרן DLP כדי למצק את הנוזל שיכבה אחר שיכבה, כך שמתקבל מודל מדויק ביותר.

 

יתרונות השימוש במדפסת תלת מימד

 

מדפסות תלת מימד נעשות קטנות יותר, נוחות וזולות יותר. ללא קשר לדגם שתבחרו, מדפסות תלת מימד מציעות מספר יתרונות על פני תהליכי ייצור קונבנציונליים:

  • ניתן ליצור מודל מוקטן של מוצר, עיצוב או תוכנית בנייה. הדפסת תלת מימד מחליפה ערימות של תיקיות, תמונות ומסמכים.
  • בעזרת הדפסת תלת מימד קל לזהות בשלב מוקדם מידות שגויות או טעויות בעיצוב ובכך להאיץ ולהוזיל את תהליך הפיתוח.
  • ניתן להראות ללקוחות דגמים מודפסים ולהתאים את העיצוב על סמך המשוב שיתקבל. אופציה זו עדיפה על סקיצות על נייר או תבניות יקרות.
  • מדפסות תלת מימד יכולות להדפיס חלקים נעים וצבעוניים ולעשות שימוש בחומרים שונים.
  • תהליך ההדפסה בתלת מימד ידידותי לסביבה.
  • אין צורך לתחזק מרחבים גדולים לציוד מיוחד. מספיקה מדפסת אחת, שלא תופסת הרבה מקום ומבצעת את העבודה במהירות יחסית.
  • אפשרות ליצור אובייקטים בכל צורה ומורכבות כיד הדמיון.
  • אין בזבוז משאבים, שכן האובייקט נוצר תוך שימוש בכמות החומר הנדרשת בלבד.


השתכנעתם או עדיין מתלבטים? מעוניינים להיות חלק מהמציאות ולהתחיל ליהנות מכל היתרונות של הדפסת תלת מימד?  צרו קשר 052-8332959  ונשמח להפיג את חששותיכם, להצעיד אתכם קדימה ולהפוך גם את החזון שלכם למציאות.